Biuro Rachunkowe Krafton Accounting Poznań

Biuro Rachunkowe Poznań
Krafton Accounting Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Promienista 132, 60-142 Poznań
+48 618 607 910, biuro@krafton.com.pl

po polskuenglish version
Biuro Rachunkowe Krafton Accounting Poznań

+48 618 607 910, biuro@krafton.com.pl

Eugeniusz księgowości wyjaśnia

Polski (nie)Ład – co się wydarzyło w lutym 2022r … ?


utworzono: 04-03-2022

Na bieżąco śledzimy dla Państwa co się dziele w polskich podatkach przy łataniu Polskiego Ładu… oto kilka nowinek co się wydarzyło w lutym 2022 r.
 

 • 01.02.2022 Rząd zmienia strategię dla Polskiego Ładu. „Nie możemy sobie pozwolić na kolejną wtopę”. Koniec z pospiesznym i chaotycznym łataniem reformy podatkowej. „DGP” podaje, że szykowana jest jedna, duża nowelizacja. Dodatkowo tempo zmian ma znacznie zwolnić. Rząd ma m.in. zamiar rozszerzyć ulgę dla klasy średniej, zagwarantować ulgi dla samotnych rodziców i zabezpieczyć wpływy organizacji pożytku publicznego z 1%.

 

 • 03.02.2022 Posłowie „obeszli” Polski ład, dostali zwrot pieniędzy na konta w kwocie 425 zł (pierwotnie Kancelaria Sejmu wypłaciła posłom uposażenie za styczeń bez zmniejszania zaliczki na PIT o kwotę wolną od podatku). Pozwoliła na to interpretacja indywidulana Krajowej Informacji Skarbowej, potwierdzająca iż poseł i senator to w zasadzie etatowi pracownicy i można im odliczać co miesiąc 425 zł kwoty wolnej od podatku. CO WAŻNE interpretacja KIS dla posłów powstała w 3 dni, dla senatorów w 9 dni – podczas gdy przedsiębiorcy czekają trzy miesiące, a zanim ona przyjdzie to wcześniej KIS wzywa o dodatkowe wyjaśnienia (znak interpretacji 0114-KDIP3-2.4011.84.2022.1.MJ)

 

 • 03.02.2022 Na twitterze MF zachęca do wyboru CIT estońskiego, który pozwala spółce zapłacić podatek dopiero, gdy wypłaci ona dywidendę – informują iż „To nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania. Co się zmieniło od 2022 roku i dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?” Tylko że termin wyboru tego sposobu opodatkowania na cały 2022r minął 31.01.2022r i nie informują o konieczności zapłaty podatku na wejściu oraz od ukrytych zysków.

 

 • 07.02.2022 Zespół kryzysowy ds Polskiego Ładu pracuje nad pakietem naprawczym, próbując ratować sytuację, ale jak podają źródła Onetu, doszedł do wniosku iż nie do zrealizowania mają być gwarancje złożone publicznie przez premiera Mateusza Morawieckiego, że podatnicy zarabiający do 12.800 zł, którzy zostaną pokrzywdzeni przez Polski Ład, będą mogli rozliczyć się w 2022r na takich zasadach jak w 2021r. W sumie to by mogło być ciekawe, jeśli ktoś np. zmieni źonę to czy można by wybrać z którą będzie korzystniejsze wspólne rozliczenie, tą z 2021 czy tą z 2022 ? 😉

 

 • 07.02.2022 Minister finansów Tadeusz Kościński podał się do dymisji, tymczasowo obowiązki MF przejął premier Mateusz Morawiecki. Kościński na swoim stanowisku wytrwał 815 dni, był szóstym ministrem finansów w rządzie PiS od 2015 r. (pierwszym bez wyższego wykształcenia). Rzecznika PIS ogłosiła iż „Pan Minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewnie nieociągnięcia, które miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych”. Sam minister napisał „Złożyłem rezygnację z funkcji Ministra Finansów. W poczuciu dobrze spełnionej misji, zostawiam Państwa z najlepszą reformą podatkową w historii Polski jaką jest Polski Ład „

 

 • 08.02.2022 MF pracuje nad kolejną zmianą podatkową Polskiego Ładu, dotyczy ona przesunięcia obowiązku przesyłania do US co miesiąc elektronicznych ksiąg podatkowych i ewidencji środków trwałych z 2023r na 2024r.

 

 • 09.02.2022 Sejm uchwalił zmiany w składce zdrowotnej w nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (losowo wybrana ustawa procedowana tego dnia ? do ustawy KSH dorzucono treści zupełnie z nią niezwiązane). Zmiana dotyczy ustalania dochodu dla celów wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłacanej przez przedsiębiorców na KPIR, poprzez m.in. uwzględnienie tzw. różnic remanentowych (aby nie płacili składki zdrowotnej od przychodu a od dochodu ze sprzedaży towarów z zeszłego roku) oraz dochód nie ma obejmować większości przychodów zwolnionych z PIT. MF łatając przepisy Polskiego Ładu twierdzi iż wychodzi naprzeciw postulatom biznesu, księgowych i biur rachunkowych w sprawie zbliżenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej do dochodu podatkowego, tylko że ktoś wcześniej wymyślił aby dochód „składkowy” liczyć inaczej niż dochód „podatkowy”.

 

 • 11.02.2022 Marek Suski stwierdził iż „Rzeczywiście, jeżeli chodzi o system podatkowy, to powinien on być na tyle przejrzysty, żeby człowiek potrafił sobie go wyliczyć. Między innymi właśnie dlatego jest dymisja ministra finansów. Że zostało to tak przeprowadzone, że nawet Kancelaria Sejmu nie wiedziała, jak nam wyliczyć wynagrodzenia”. Dodał też, że Polski Ład wprowadził ogromny zamęt. – „Za to przepraszamy wszystkich obywateli”

 

 • 11.02.2022 Premier Mateusz Morawiecki, który tymczasowo pełni także funkcję MF, odwołał wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, uważanego za „ojca” Polskiego Ładu. Dymisja oczywiście ma związek z błędami we wdrażaniu zmian podatkowych.

 

 • 14.02.2022 Prace nad oskładkowaniem zleceń zawieszone do odwołania. Dopóki kwestie związane z Polskim Ładem nie zostaną uporządkowane, prace legislacyjne nad propozycją dotyczącą oskładkowania wszystkich zleceń zostają wstrzymane – poinformował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

 

 • 14.02.2022 Koniec prekonsultacji w zakresie SLIM VAT 3, w ciągu 2 tygodni można było zgłaszać uwagi i opinie do MF. Jest tam np. propozycja rezygnacji z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/ wirtualne (tak, tak jest obecnie takowy) oraz brak obowiązku wystawienia faktury zaliczkowej, jeżeli podatnik otrzyma całość lub część zapłaty z tytułu zaliczki w tym samym w tym samym miesiącu, w którym sprzedał towar. Zgodnie z założeniami MF zmiany mają wejść w życie w IV kwartale 2022r.

 

 • 16.02.2022 MF rozpoczyna prekonsultacje społeczne dotyczące kierunków rozwoju zawodu księgowego, resort finansów wskazuje trzy możliwości: (1) włączenie zawodu księgowego do katalogu zawodów regulowanych, (2) profesjonalizacja zawodu księgowego (rozumiana jako nadawanie uprawnień/certyfikatów zawodowych przez wybraną instytucję) albo (3) pozostawienie obecnego stanu prawnego bez większych zmian (deregulacja zawodu księgowego w 2014 spowodowała iż każdy może usługowo zajmować się księgowością). Prekonsultacje potrwają do 31.05.2022r. do tego czasu można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie, a przede wszystkim odpowiedzi na 15 pytań przygotowanych przez MF.

 

 • 16.02.2022 Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego przedstawiciel głowy państwa poinformował, że „Kancelaria Prezydenta oczekuje od MF kompleksowej wizji kwestii podatkowych, zmian tzw. Polski Ład 2.0”. Przypominamy iż Prezydent Andrzej Duda podpisał Polski Ład 16.11.2021r a teraz oczekuje kompleksowej zmiany.

 

 • 17.02.2022 RPO: Reforma składki zdrowotnej niezgodna z Konstytucją ? Rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek zwrócił się do Premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o wyjaśnienia dotyczące składki zdrowotnej. Chodzi w szczególności o fakt, że składka zdrowotna zwiększa podstawę opodatkowania PIT, przez co podatnicy płacą „podatek od podatku”. RPO stwierdził, że opodatkowanie podatkiem dochodowym składki zdrowotnej narusza wartości konstytucyjne – zasady sprawiedliwości społecznej oraz nadmiernej ingerencji w obowiązek ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, zarzucił ustawodawcy nadmierny fiskalizm oraz preferowanie interesu publicznego ponad interes podatnika.

 

 • 18.02.2022 Mijają 4 tygodnie od konferencji prasowej, na której premier Mateusz Morawiecki poinformował o planowanych zmianach w ramach Polskiego Ładu. W zapowiedziach znalazło się m.in. rozszerzenie ulgi dla klasy średniej na emerytów, rencistów i zleceniobiorców. Projekt w tej sprawie do dziś nie został przedstawiony. Za naprawianie Polskiego Ładu odpowiedzialny jest wiceminister Artur Soboń powołany na to stanowisko przez premiera 24.01.2022r.

 

 • 20.02.2022 W wywiadzie dla Rzeczpospolitej, były MF Tadeusz Kościński powiedział iż „Jeszcze nikt mi nie pokazał, która ustawa Polskiego Ładu i w którym miejscu jest błędna. Błędne są koncepcje, a one przychodziły z zewnątrz”. Dodał, że zleceniodawcą dla MF był głównie premier Mateusz Morawiecki, „on zbierał wszystkie pomysły, które wychodziły z Nowogrodzkiej, z innych ministerstw i z różnych instytucji, na przykład Polskiego Instytutu Ekonomicznego”. Przyznał też, że prace nad reformą podatkową toczyły się pod dużą presją i było mało czasu.

 

 • 21.02.2022 Mija termin na wybranie formy opodatkowania przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Dokonanie właściwego wyboru formy opodatkowania jest praktycznie niemożliwe, bo przedsiębiorcy nie wiedzą, co dokładnie planuje MF i jakie zmiany zamierza wprowadzić do Polskiego Ładu.

 

 • 25.02.2022 Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czeka na podpis Prezydenta. Do ustawy o PIT przeniesiono treść rozporządzenia MF z 07.01.2022 r. w sprawie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Nowe przepisy pozwalają na stosowanie równolegle „starego” sposobu według reguł obowiązujących do końca 2021 r. i tego według Polskiego Ładu. Sejm przyjął poprawkę Senatu zmierzającą do pozostawienia podatnikom swobody wyboru sposobu pobierania zaliczek przez płatnika. Ustawa ma wejść w życie w dniu następującym po opublikowaniu, jednak najpierw musi ją podpisać prezydent.

Copyright © 2024 KRAFTON ACCOUTING biuro rachunkowe Poznań | Materiał ten jest chroniony prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie może być kopiowany, publikowany i rozprowadzany w żadnej formie.