Biuro Rachunkowe Krafton Accounting Poznań

Biuro Rachunkowe Poznań
Krafton Accounting Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Promienista 132, 60-142 Poznań
+48 618 607 910, biuro@krafton.com.pl

po polskuenglish version
Biuro Rachunkowe Krafton Accounting Poznań

+48 618 607 910, biuro@krafton.com.pl

Eugeniusz księgowości wyjaśnia

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?


aktualizacja: 13-06-2019
utworzono: 30-10-2017

Szanowni Państwo,

Czy zadawali sobie Państwo pytanie, jak wybrać dobre biuro rachunkowe? W dobie bardzo dużej konkurencji na rynku usług księgowych, dobrze sobie zadać to pytanie zanim powierzy się komuś prowadzenie księgowości. Kiedy zawód księgowego stał się tzw. wolnym zawodem, to od 2014r. dosłownie każdy może otworzyć biuro rachunkowe bez żadnych certyfikatów wydawanych przez Ministerstwo Finansów. Wiedzieli Państwo o tym?

Obecnie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może wykonywać każda osoba, która (1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, tj. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, oraz (2) posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Biura rachunkowe, które były założone w wymogiem posiadania certyfikat uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, będą istniały na rynku przynajmniej 5 lat, mają już wyrobiona markę, posiadają stałych klientów, którzy mogą dać referencje i zapewne zmierzyły się z wieloma branżami.

Kolejnym istotnym pytaniem jest to czy biuro jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, i co najważniejsze, jaki zakres obejmuje ubezpieczenie. Obowiązkowe ubezpieczenie oferowane przez firmy ubezpieczeniowe dotyczy głównie zakresu prowadzenie ksiąg rachunkowych, a niekoniecznie wypełniania deklaracji podatkowych i zus, czy kalkulacji wynagrodzeń pracowniczych. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić zakres oraz kwotę ubezpieczenia OC biura oraz, czy będzie w stanie pokryć ewentualne szkody klienta.

A co jak się przydarzy kontrola z Urzędu Skarbowego, ZUS czy inspekcji pracy? Idealnym rozwiązaniem jest aby to biuro przejęło na swoje barki tą wątpliwą przyjemność. Żaden przedsiębiorca raczej nie ma czasu na obsługę kontroli, jego zadaniem jest skupienie się na własnym biznesie.

Mimo, iż wielu przedsiębiorców nie musi się znać na szczegółach księgowości i podatkach, to jednak warto mieć dostęp do informacji, szczególnie gdy zmieniają się przepisy w jego branży. W tym celu warto dowiedzieć się czy biuro rachunkowe będzie na każde żądanie przesłać takie informacje.

W dobie XXI wieku należy też wziąć pod uwagę szybkość dostępu do danych księgowych , dlatego ważne aby sprawdzić czy biuro posiada możliwości zdalnego połączenia z programem księgowym czy fakturowania, jakiem ma możliwości raportowania online, czy też udostępniania dokumentów księgowych w formie elektronicznej.

Przedsiębiorca nie musi wiedzieć jakie obowiązki z zakresu księgowości i podatków na nim ciążą i w jakich terminach. W końcu po to ma biuro rachunkowe, aby wykonywało je ze niego. Warto upewnić się ze biuro rachunkowe przejmuje pełną odpowiedzialność za ten zakres. Przykładem może być tutaj obowiązkowe wysyłanie jednolitego pliku kontrolnego tzw. JPK_VAT od 2018 dla mikroprzedsiębiorców (więcej o tym obowiązku w naszym artykule JPK – rewolucja w przeprowadzaniu kontroli skarbowych)

Ostatnim elementem, ale wcale nie mniej istotnym, jest cena za usługi. Ważne aby płacić za usługi adekwatnie do skali działalności i zakresu zleconych prac. Przedsiębiorca rozpoczynający swój biznes powinien płacić mniej, w końcu ma mniej dokumentów i mniej obowiązków sprawozdawczych. W miarę rozwoju działalności, ilość prac księgowych i raportowych rośnie. Warto więc zwrócić uwagę na elastyczność dostosowania się biura do rozwojowej sytuacji.

Dodatkowo podpowiadamy jak wybrać dobre biuro rachunkowe na naszej stronie www, poprzez wskazanie 15 kluczowych pytań na jakie można sobie odpowiedzieć przy tej decyzji. No i oczywiście zachęcamy do zweryfikowania naszego biura Krafton Accounting ; )


Copyright © 2022 KRAFTON ACCOUTING biuro rachunkowe Poznań | Materiał ten jest chroniony prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie może być kopiowany, publikowany i rozprowadzany w żadnej formie.